Nůž odvíčkovací elektrický, USA, 575 W

Zpracování medu

Cena:5550.00CZ
Odvíčkování elektrickým nožem či hoblíkem považuji za nejlepší způsob odvíčkování.
- V první řadě se při odvíčkování získávají odvíčkovance, ze kterých vykape med "sám" na sítech apod... tedy nevzniká drť, kterou je nutné buď dát do medoviny, vyprat ve vodě nebo koupit na ni lis. Což je k rotačním odvíčkovacím strojům běžné a nebo je pak mnoho včelařů trošku zklamaných.
- Dále pak jsou plásty seříznuty rovně a tím jsou celé ale doslova celé od loučky k loučce připraveny k zakladení a matka je přímo miluje. Buňky jsou stejně hluboké. A hlavně při čištění díla včelami nekončí kila vosku z otřepených buněk (po vidličce, rotačních strojích) na dně úlů a pak v trávě.
- Získám tím ještě více vosku a to mi také dělá radost.

Nůž se nejvíce hodí pro nízké rámečky tak do výšky 20 cm. Ale i 39x24 lze odvíčkovávat nožem zejména za bohaté snůšky nebo o něco rozšíříme mezeru mezi plásty a je to skvělé. Pro vyšší plásty je vhodná elektrická vidlička. Zde už sice hůře docílíme rovnosti díla, ale přece jen to trošku jde.

Nejpodstatnější je však mít k tomuto odvíčkování pomocí elektrického nože uzpůsobené loučky rámků a mezeru, tedy vzdálenost od sebe. Po několika letech provozu a praxe mám tento závěr, který je k vidění zejména v Itálii:
- dolní a horní loučky široké max. 25 mm (optimálně 23,5 až 24 mm v Itálii) a rozteč plástů 37,5 mm což je u všech našich moderních soustav (tj. vnitřek nástavku oněch známých 375 mm).